Izglītības un zinātnes ministre apmeklēja Jēkabpils 2. vidusskolu un BSA/BPMA Jēkabpils filiāli

14.01.2010. darba vizītē Jēkabpilī bija ieradusies izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe. Viņa viesojās Jēkabpils 2. vidusskolā, kur iepazinās ar jaunajiem par ES naudu iekārtotajiem dabas zinību kabinetiem un tikās ar pedagogiem, kuri ieguvuši ES struktūrfondu finansētās stipendijas, kā arī apskatīja Baltijas Starptautiskās akadēmijas un Psiholoģijas Augstskolas Jēkabpils filiāli, kas atrodas Jēkabpils 2.vidusskolas telpās.
Ministre bija apmierināta ar četriem lieliski iekārtotajiem kabinetiem, kuri gan vēl gaida aprīkojumu. Par iespējām to saņemt interesējās arī skolas direktors Aleksandrs Deinis. T. Koķe skaidroja, ka iepirkuma procedūra ievilkusies, tomēr viss vajadzīgais būšot vēl šogad līdz 1. septembrim.
Tāpat ministre jautāja par augstskolu rīkotajām aģitācijām un vēlēja aizsargāt skolēnus no tādām, kuras nav akreditētas. – Pēc krīzes jaunie cilvēki sāk izvēlēties tādas profesijas, kurās viņus būs grūtāk aizstāt. Skolas vadībai vajadzētu viņiem izskaidrot bīstamību, ko nozīmē studēt neakreditētā augstskolā, kuras izsniegtais dokuments vēlāk nebūs nekā vērts, lai gan tās dažkārt sola visādus labumus, lai piesaistītu jauniešus, - norādīja ministre.
Ministre arī uzzināja, ka Stradiņa universitātē studē ļoti daudz jēkabpiliešu un 2. vidusskolas bijušo audzēkņu. Viņi paši joko, ka augstskolā jūtas kā savā pilsētā, jo teju puse studentu esot jēkabpilieši. Arī Rīgas Tehniskajā universitātē un Baltijas Starptautiskajā akadēmijā patlaban ir ļoti daudz studentu no Jēkabpils.
Izskanēja jautājums, ko teikt skolēniem, kuri labi mācās, taču rēķinās ar to, ka, par spīti labajam sekmju vērtējumam, tomēr var netikt studēt augstskolu budžeta grupās? Ministre teica, ka 2010. gadā būs vairāk nekā 25 000 budžeta vietu. To skaits samazināts par aptuveni 700, kas esot ap 3% no kopējā, bez tam arī 12. klases beidzēju šogad esot par 500 – 700 mazāk. Līdz ar to studenti šo samazinājumu nejutīšot. Budžeta studiju vietas esot samazinātas topošajiem skolotājiem, juristiem un psihologiem, bet to skaits palielināts medicīnā, inženieru zinātnēs, veterinārmedicīnā, loģistikā un transporta studijās.
Ministre arī atzina, ka viņai sāp sirds par tiem, kuri saka, ka studēs ārzemēs. Viņa domā, ka ir ļoti svarīgi veidot savu kontaktu tīklu tieši studiju laikā, lai vēlāk neatgrieztos Latvijā kā neviena nepazīts speciālists un bez sakariem nozarē.
Skolotāji atzinīgi izteicās par jauniekārtotajiem dabas zinību kabinetiem un vaicāja, vai šādas iespējas – tikt pie jaunām, modernām klasēm – nebūs arī citu priekšmetu skolotājiem? Ministre atgādināja, ka pēc šo iekārtošanas varbūt pašiem atliks vairāk naudas citu labiekārtošanai un remontam. Valsts gan neesot paredzējusi finansēt klašu remontus, taču informācijas tehnoloģiju kabinetu atjaunošanai perspektīvā gaidāma atsevišķa finansējuma programma. Kopumā ministre atzinīgi novērtēja 2. vidusskolas darbu. Viņa teica: - Skola ir plaša, tīra un skaista, ir fantastiski jaunie dabaszinību kabineti, arī ar iekārtojumu viss drīz atrisināsies. Īpaša nozīme mūsdienās ir radošajai domāšanai, kas faktiski nozīmē spēt ieraudzīt to, ko citi neierauga. Mums Latvijā – patīk tas vai nē - nav derīgo izrakteņu, nav daudz cilvēku, tāpēc efektivitāte ir mūsu vienīgais ceļš, - pedagogus uzrunājot atgādināja izglītības ministre T. Koķe.


(Pārpublicēts no Jēkabpils rajona laikraksta „Brīvā Daugava”, 19.01.2010.