BSA absolvente Sanita Lūse jau iejutusies Saukas pagasta pārvaldes vadītājas darbā

No 8. decembra Viesītes novada Saukas pagasta pārvaldei ir jauna vadītāja Sanita Lūse. Iepriekšējais pagasta pārvaldes vadītājs saņēma paaugstinājumu, un Sanita nolēma piedalīties konkursā. Viņa šim darbam tika izraudzīta pārrunu rezultātā no trijiem kandidātiem. Iepriekš Sanita bija pasta nodaļas priekšniece Saukā un Lonē. Vietējie saka — laipns cilvēks, pati Sanita atzīst, ka jaunā amata pienākumi viņai padodas itin labi. — Esmu tāda kā lielas mājas saimniece. Uz savu galvu rosīties nevar, bet kopumā šeit darāmais vairāk ir saimnieciska rakstura. Man patīk strādāt ar cilvēkiem, jo visu var izrunāt un sarunāt. Pagasta pārvaldē strādā daudz gudru speciālistu, no kā varu mācīties, jo daudz ko nezinu lietvedības jomā un sociālajā darbā. Visvairāk man ir jāmācās tā darba daļa, kas saistīta ar tehniskajām lietām, — atzīst Sanita. Koku ciršana, sniega tīrīšana — tie ir šī laika lielākie izaicinājumi, un jaunā pagasta pārvaldes vadītāja ir pateicīga kopsabiedrības «Ritenis» valdes priekšsēdētājam Valdim Banderam, kurš iedrošina šajā darbā, jo «Ritenis» daudzus gadus nodarbojas ar sniega tīrīšanu Viesītes pusē.
Sanitas ģimene mitinās daudzstāvu namā Saukā, viņa ir vietējā, šajā pagastā dzimusi un augusi. Pati Sanita reizē ar vīru Baltijas Starptautiskajā akadēmijā ieguva diplomu tiesību zinībās — gribējies pierādīt, ka var. Ja viņas vīram šīs zināšanas nepieciešamas ikdienas darbā, jo viņš strādā policijā, tad Sanita neplānoja tās uzreiz pielietot, sak, gan jau kādreiz dzīvē noderēs, taču drīz vien izrādījās, ka tās viņai ir ļoti nepieciešamas, pildot pašreizējos amata pienākumus. Vēl viņu ģimenē aug trīs bērni — studente Everita, vidusskolniece Līva, bet dēlam Rodrigo ir 10 gadi.
Pēc darba Sanita gatavo ģimenei vakariņas un pārbauda mājas darbus jaunākajam dēlam. Vasarās ģimene strādā savā mazdārziņā un siltumnīcā, Sanita audzē puķes, nododas sēņošanai un ogošanai. — Man patīk zemes darbi: stādīšana, ravēšana un stādu kopšana, tas ļauj īsā termiņā sasniegt labus rezultātus, kad stādītais izaug un priecē visu acis, — saka Sanita. Vasarā ziedi un zaļumi grezno ģimenes dzīvokļa balkonu, Sanita izveidojusi īrisu kolekciju, lai gan pati smej, ka tas esot neprofesionāls darbs — vienkārši patīk šie ziedi, tāpēc nu jau to ir vairāk nekā 17 šķirņu. Visai ģimenei lielākā aizraušanās ir meža velšu vākšana un makšķerēšana. Ziemā vairāk laika atliek labam kino un koncertu apmeklējumiem.
No vēl darāmā Sanita atzīmē, ka noteikti vēlētos uzlabot angļu valodas zināšanas, un vēl viņai ir kāds skaists sapnis — reiz apskatīt Šveici. — Laikam gan katras sievietes dzīvē pirmajā vietā ir ģimene. Tā ir arī man. Gribas, lai bērni beidz skolas, kurās mācās, lai atrod darbu un lai viņi paliek Latvijā, — stāsta Sanita. Viņu sajūsmina mazie Latvijas ciemi, kuros vēl kūsā dzīvība, kā tas ir, piemēram, Saukā. Viņa priecājas, ka vēl ir cilvēki, kuri darbu dara nesavtīgi, jo nav, nu nav taču viss tikai naudā mērāms! Skumjākais ir tas, ka Latvijas ikdiena ir bezdarbnieki, kuri nevēlas strādāt, bet paļaujas, ka citi viņu vietā visu izdarīs, gaida pabalstus un pārtikas pakas, bet paši neizrāda nekādu iniciatīvu. — Uzskatu, ka cilvēks pats sev var palīdzēt visvairāk. Ir skumji, ka izveidojusies vesela sabiedrības grupa, kuras cilvēki pazaudējuši atbildību paši pret sevi. Taču ir mums laukos sievas, kas vingro, nāk uz nodarbībām un kopā izpilda vingrojumus, ko daktere reiz viņām ierādījusi. Tāpat mums ir vokālā grupa. Ļoti priecē Lones dārzi vasarā, un vēl ir prieks par cilvēkiem, kuri saka «vai zini, man šķiet, vajadzētu darīt tā». Cilvēki, kam ir konstruktīvi ieteikumi, — saka Saukas pagasta pārvaldes vadītāja. Viņa nāk no laukiem un pati atzīst, ka lauku rūdījums ir viena no priekšrocībām. Bērni gan dažkārt jautā, kāpēc ģimene nedzīvo pilsētā, bet Sanita uzskata, ka pilsētās mīt dinamiskāki cilvēki, bet lauciniekiem visu patīk darīt bez steigas, toties pamatīgi.


Raksts pārpublicēts no laikraksta "Brīvā Daugava", 24.01.2012.